> Shop > TVs > TVs - 76" & Up > OLED77G6WUA
LG
LG OLED77G6WUA
2026 77" G6 OLED evo Gallery
NEW 2026
In Stock
77 Inch Class LG OLED evo AI G6 4K Smart TV 2026 with Supplied Flush Wall Mount
Features
  • Brightness Booster Ultra powers LG’s Brightest OLED ever up to 3.9x brighter¹
  • Over 8.3 million self-lit smart pixels with Perfect Black and Perfect Color technology²
  • Alpha 11 AI Processor Gen3 LG’s most powerful Dual AI Engine for the ultimate picture and speed
  • Flush Fit Gallery Design leaves virtually no gap when you hang the TV on the wall³
  • Ultimate Gaming with 165Hz Refresh Rate⁶, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and 0.1ms response time
Specifications
Picture (Panel)
Brightness Booster: Brightness Booster Ultra
Wide Color Gamut: Perfect Color
Display Resolution: 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
Display Type: 4K OLED
Perfect Black: Yes
Refresh Rate: 120Hz Native (VRR 165Hz)
Picture (Processing)
Dynamic Tone Mapping: Yes (Dynamic Tone Mapping Ultra)
Dolby Vision: Yes
Filmmaker Mode: Yes
Dimming Technology: Pixel Dimming
AI Picture: Yes
HDR (High Dynamic Range): Dolby Vision / HDR10 / HLG
Motion: OLED Motion
Picture Processor: α11 AI Processor 4K Gen3
AI Upscaling: α11 AI Super Upscaling 4K
Gaming
VRR (Variable Refresh Rate): Yes (Up to 165Hz)
ALLM (Auto Low Latency Mode): Yes
Game Optimizer: Yes
G-Sync Compatible (Nvidia): Yes
HGIG Mode: Yes
Response Time: Less than 0.1ms
Smart TV
Multi View: Yes
Always Ready: Yes
Matter: Yes
Works with Apple Airplay2: Yes
AI Concierge: Yes
USB Camera Compatible: Yes
Game Service: Yes
Music Service: Yes
Home Office: Yes
Google Cast built-in: Yes
Works with Apple Home: Yes
Content Partners: Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV and more
Full Web Browser: Yes
Works with Hey Google: Yes
Hands-free Voice Control: Yes
Home Hub: Yes
Intelligent Voice Recognition: Yes
LG Channels: Yes
App Store: Yes
ThinQ® Smart Technology: Yes
Magic Remote Control: Built-In
Operating System (OS): webOS 26
Sports Alert: Yes
Audio
Clear Voice Pro: Yes (AI Object Remastering Ultra)
Wow Orchestra: Yes
AI Sound: α11 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix)
Audio Codec: AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
Bluetooth Surround Ready: Yes
Dolby Atmos®: Yes
LG Sound Sync: Yes
Speaker Direction: Down Firing
Speaker System: 4.2 channel
Sound Mode Share: Yes
Connectivity
SPDIF (Optical Digital Audio Out): 1ea
Bluetooth® Support: Yes (v 5.3)
Ethernet Input: 1ea
HDMI Audio Return Channel: eARC (HDMI 2)
HDMI Input: 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT)
Simplink (HDMI CEC): Yes
IP Control: Yes
RF Input (Antenna/Cable): 1ea
RS-232C Input (Min Jack): Yes
Smartphone Remote App: Yes
TV Tuner: ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
USB Input: 3ea (v 2.0)
Wi-Fi Standard: Yes (Wi-Fi 5)
Power
Power Supply (Voltage, Hz): AC 120V, 50/60Hz
Standby Power Consumption: Under 0.5W
Dimensions/Weights
TV Weight without Stand: 72.8 lbs
Packaging Dimensions (WxHxD): 74" x 44.5" x 9"
Packaging Weight: 117.5 lbs
Stand Width: 19.7"
TV Dimensions with Stand (WxHxD): 67.4" x 40.9" x 12.6"
TV Dimensions without Stand (WxHxD): 67.4" x 38.7" x 1.0"
TV Weight with Stand: 87.5 lbs
VESA Mounting (WxH): 300 x 300
Accessories Included
Remote: AI Magic Remote MR26
E-Manual: Yes
Power Cable: Yes
Quick Start Guide: Yes
Remote Control Battery: Yes
Wall Mount: Yes
General
Country of origin: Mexico
Diagonal: 76.7"
Series: OLEDG6
Size: 77"