> Shop > TVs > TVs - Outdoor > FDUP55HKA
FDUP55HKA
Click the image to magnify
Furrion
Furrion FDUP55HKA
55" Part Sun 2 /750Nit/Smart Outdoor TV
NEW 2026
Call for availability
Furrion - Aurora 55" Partial-Sun 2 Outdoor Smart 4K LED Impact-Resistant Screen WiFi-Boosting Antennas 750 Nit
Features
  • Enhanced Viewing - 4K ultra-high-definition for a better viewing experience
  • Outdoor-Ready - Anti-glare, 750-nit LED screen for a clearer, brighter picture
  • Weatherproof - IP55-rated, heavy-duty weatherproof housing to protect against the elements
Specifications
Screen Size: 55"
Resolution: 3840 x 2160
Refresh Rate: 60Hz
Contrast Ratio: 4000:1
View Angle: 178° x 178°
Auto Brightness: No
Lifetime Backlight Hours: 30,000
Aspect Ratio: 16:9
Connections: 3 x HDMI (1 ARC), RCA, 3.5mm aux jack, Optical, 2 x USB 5V/1A, coax, RJ45, WiFi antenna
OS: webOS (WEE 2)
Cooling: Fans
Operating range: -24° to 122°F (-31°C to 50°C)
Storage range: -27° to 160°F (-33°C to 71°C)
Input Voltage: 120V, 60Hz
VESA pattern:  55"- 400 x 400mm
Media Bay Dimensions: 4-3/4" x 1-3/4"
Product Dimensions: 55"-51-1/4"W x 4-15/16"D x 30-1/2"H
Product Weight: 55"-91 lbs